Test Test Test Test

Käsikellade valukojad

Praegu teame nelja valukoda, kus valmistatakse käsikelli. Need on: Schulmerich ja Malmark USAs Pennsylvanias ning John Taylor Bellfounders ja Whitechapel Bell Foundry Ühendkuningriigis. Igaühel neist on oma huvitav netilehekülg täis informatsiooni, pilte ja tehnilisi soovitusi. Järgnevad tekstilõigud ja pildid on pärit nende valukodade kodulehekülgedelt.

Schulmerich
1935. aastast kehtivad üle maailma Schulmerichis välja töötatud standardid kõrgtasemel elektrooniliste kell-instrumentide ja valatud kelladest karillionite ehk kellamängude valmistamiseks. Schulmerich on vanim tegutsev Inglise käsikellade tootja Põhja-Ameerikas. Nende uuendajate töövõitude hulka kuulub maailma esimene elektrooniline karillion. Käsitöömeistritena rakendavad nad oskusi, mis on sama vanad nagu inimkond ja sama uued nagu homne päev, ning panevad igasse loodavasse instrumenti midagi ka iseendast. 1991. aastal esitlesid nad esimesena täisdigitaalset elektroonilist karillionit, millel pole ühtki liikuvat osa. Sellele järgnes 1996./1997. aastal tõelise valumetalli kõlaga elektroonilise karillioni esitlus ja 1998. aastal tutvustas ettevõte instrumenti nimega Melody Chime.

Malmark
Juba oma tegevusaja alguses pälvis Malmark maailma juhtiva käsikellade ja lisatarvikute tootja reputatsiooni. See au kuulub tehasele tänini. Malmarki rikas ajalugu põhineb lojaalsusel käsikellamuusikale ja inimestele, kes tegelevad selle pikaajalise auväärse kunstiga. Tehase käsitöömeistrid on pühendunud sellele, et valmistada parima kvaliteediga tooteid, mille disainimisel ja loomisel on kinni peetud käsikellamängu tõeliste fanaatikute ja uuendajate poolt välja arendatud standarditest. Malmarki tehas rajati kindla sooviga toota paremaid käsikelli kui keegi teine. Nende edu tooteliidriks tõusmisel illustreerib fakt, et Malmark on maailma kõige kiiremini kasvav kellatehas. Nende kliendid võivad olla kindlad, et ostavad maailma juhtivate dirigentide, ansamblite ja ka publiku heakskiidu võitnud tooteid.

John Taylor Bellfounders
John Taylor Bellfounders jätkab kellavalamise traditsiooni, mis on püsinud katkematuna alates 14. sajandi keskpaigast, mil Johannes de Stafford tegutses ainult 10 miili kaugusel praeguse valukoja asukohast. Aastal 1839 asus ettevõte Loughborough'sse, kus maailma suurim kellade valukoda ka tänapäeval uhkusega tegutseb. Briti suurim kell, Londoni Püha Pauli katedraali massiivne burdoonkell Suur Paul valati Loughborough's 1881. aastal ja see kaalub 17 002 kg ehk 37 483 naela. Sajanditepikkused kogemused koos tehnika viimase sõna kasutamisega on asetanud Taylorid kellade disaini ja tootmise, samuti häälestamismeetodite poolest selle ala esirinda. Käsikelladega seotud töös on võetud üle endiste meistrite parimad traditsioonid ja praegusel meeskonnal on põhjalikud kogemused kellatootmise kõikides tahkudes. Seal kus vaja, kasutatakse ka moodsa tehnoloogia abi.

Whitechapel Bell Foundry
Guinnessi rekordite raamatu artikkel nimetab The Whitechapel Bell Foundry't briti vanimaks tööstusettevõtteks, mis asutati 1570. aastal, kuninganna Elizabeth I valitsemisajal, ja mis töötab katkematult tänase päevani. 1970. aastal oli valukojal seega põhjust tähistada oma 400. sünnipäeva. Mõnda aega arvati, et ettevõtte ajalugu võib ulatuda isegi kaugemasse minevikku. Whitechapeli kuulsate kellade hulka kuuluvad algupärane Vabaduse Kell (Liberty Bell, 1752), Montreali Suur Kell ja ilmselt neist kõigist kõige paremini tuntud Big Ben Westminsteri palee juures. Whitechapel on pälvinud tunnustuse muusikaliste käsikellade juhtiva tootjana. Inglismaal hakati käsikelli helistama umbes 300 aastat tagasi. Juba noil aegadel valmistati parimaid, kolme kella märgiga kelli Whitechapelis. Võib tõepoolest öelda, et kogu kellavalamise kunsti - sulametallist puhta helini - aluseks on Whitechapeli käsikellad.