Test Test Test Test

Kuidas neid tehakse (Malmark, USA)

Käsikell saab alguse joonestuslaual. Disainer arendab välja kella kuju ehk profiili, mis võimaldab tekitada kindlaid ülemhelisid. Peamised parameetrid on määratud kella ava diameetri ja seina paksusega, samas kui muud helikõrgused sõltuvad kella kujust.

Viimistletud joonise alusel valmistatakse proovivorm, mis omakorda on mudeliks nn liivavormile, millesse valataksegi lõpuks pronksisulam.

Käsikellad on valmistatud puhtast pronksivalust, mille koostises on ligikaudu 80% vaske ja 20% tina. Metalli kuumutatakse moodsates elektrilistes sulatusahjudes kuni 1177° C.

Sulametall valatakse spetsiaalsete rennide ja avade kaudu nn liivavormi, kuni vormi süvendid on täis.

Kui pronksisulam on tardunud, eemaldatakse liiv. Ülemäärane metall lõigatakse lahti, nii et järele jääb toorikkest, mis puhastatakse tsentrifuugi abil sissepõlenud liivast ja jääkainetest. Seejärel saadetakse toorik lõpliku vormi andmiseks ja häälestamiseks treialitööde osakonda.
Kõigepealt treitakse tooriku väliskülge, kuni saavutatakse täpselt ettenähtud profiil või vorm. Kindlustamaks õige vormi saavutamist, kontrollitakse treimisseadme seadistuse vastavust etalonvormile.

Järgmiseks treitakse kella seestpoolt, ja seal toimub ka kella häälestamine. Käsikella hääldeseadmine nõuab teadmisi, oskusi ja kogemusi. Võime juhtida treimisseadet nii, et saavutatakse täpselt õige tonaalsus ja timmitakse välja üks kindel noot, on tõelise kellameistri tunnus. Peale iga üksikut metallilõiget treipink seisatakse, kella lüüakse ja tekkinud vibratsiooni loetakse häälestamisseadmega, mis võimaldab eristada toone 1/100 pooltooni täpsusega. Seejärel võib kell minna lihvimisele, poleerimisele ja lõpphäälestusele.

Niisiis läheb kell edasi lihvimis- ja poleerimisosakonda, kus see lihvimismasinaga kõigepealt seestpoolt ja siis väljastpoolt siledaks lihvitakse. Täiuslikult häälestatud kella helitäpsus saavutatakse just lihvimisprotsessi käigus.

Käsikella teised osad nagu käepide, käepideme piiraja, haamri ja tila mehhanism valmistatakse oskusliku ja hoolika käsitööna ning valmistatakse ette kella lõplikuks montaažiks.

Seejärel teeb kokku pandud kell läbi indekseerimisprotsessi, et kindlaks määrata need valuparameetrid, mis võimaldavad saavutada parima tonaalsuse. Kella omadused pannakse nende parameetrite alusel kirja ning kellavalu loetakse kinnitatuks. Sellele järgneb iga kella täielik muusikaline ja mehaaniline kontroll, enne kui koostatakse üksteisega sobivate kellade harmoonilised oktaav-komplektid.

Lõpuks poleeritakse kõik kellad käsitsi läikima nagu juveliirikunsti teosed. Iga kell pakitakse kaitsvasse kilekotti ja asetatakse transportimiseks kohvrisse.

Kohvrid on kelladele koduks nii nende hoidmisel kui transportimisel. Kohvrid on seestpoolt luksuslikult tekstiiliga polsterdatud ja igale kellale on täpselt sobiva suuruse ja kujuga süvistatud pesa.

Käsikelli toodetakse tavaliselt 25, 37, 49, 73 või 85 kellast koosnevate komplektidena. Väiksemaid komplekte saab kellade lisamise teel suurendada. Nüüd on saadaval ka suured basskellad vahemikus C2-#3, mis on nende kaalu vähendamiseks ja tugevama põhitooni tekitamiseks valmistatud alumiiniumisulamist.

Loe lisa siit: Malmark Inc.